Herodot @ Cubecast, tonight

flyer_89

flyer_89

IN ACEASTA SEARA, DE LA 19:00, HERODOT LA CUBECAST

saptamana viitoare, MRV

Posted in radio on December 18th, 2008 by fresh good minimal | 3 Comments

Raresh & Praslea @ Cubecast

flyer_87

flyer_87

later edit: Raresh este jovial ca de obicei si foarte vorbaret. Din cand in cand mai spune “Ia sa vedem” si mai schimba o placa. Este pumping, pumping, pumping, sa ne trezim, sa ne ridicam putin de pe canapea, caci eram obositi dupa atat serviciu. Din cand in cand dispare cu Praslea sub masa , scormonesc amandoi simultan in doua genti cu zeci de placi, precum doi hamsteri care rod vinyluri. Cand nu pune muzica, Praslea sta frumos picior peste picior si rasfoieste o mapa de cd-uri de parca ar citi un ziar. Din cand in cand te mai uiti la laptop, camera care filmeaza din tavan chiar te ajuta sa vezi in capul DJ-ului. Si lui Raresh ii place, mai ridica din cand in cand privirea sa se uite la fani. Deep house, dupa care bass, bass, bass, dupa care contrabas, Johnny Raducanu style, bleeps, clicks and the groove – a working loop. In rest, numai de bine, Raresh si-a facut studio, acum poate crea linistit, nimic nu-i mai sta in cale. Iar la sfarsit de saptamana fuge la Berlin, unde Rhadoo si Villalobos mixeaza in Weekend. La mai mare!

rareshpraslea

Reascultati setul si revedeti jocul de scena pe www.cubecast.net

Posted in radio on November 20th, 2008 by fresh good minimal | 3 Comments

Midweek parties: Cubecast, Underlondon, Discoballs

img_1

photos by MRV

A fost o miercuri si o joi precum o vineri si o sambata, cu multe stampile pe mana. Dupa Kid Koala, a doua zi te duci la Cubecast, doar nu poti lipsi de la relansare. Se bea bere, se spun glume, e un fel de reuniune efervescenta intre obiceiuri vechi. DJ set cu Maresh, laptopul si Traktorul. Nu, Maresh nu are pipa, desi ar putea. Este slow, minimal de radio, hipnotic, din underground la propriu, te duce cu gandul la Donato Dozzy. Pana cand te scoala de pe canapea, sa te misti, sa mai arunci un ochi pe site, sa admiri ce frumos se vede, mai ales camera doi, privire de sus, direct pe echipamentul tehnic, care se integreaza perfect in decorul de hard disk.

img_2

Il puteti reasculta si revedea pe Maresh pe siteul cubecast, care pe pagina de deschidere are cristale Swarovsky. Spre deosebire de Cubecast 2.0, unde ascultai toata saptamana acelasi mix, Cubecast 3.0 vine cu un playlist de seturi inregistrate de-a lungul timpului, asa ca, la orice ora il deschizi, vezi si asculti mereu altceva. Si nu ai parte de acelasi program zilnic. De asemenea, in functie de ora, s-ar putea sa te lovesti ziua de minimal techno sau house cu tobe de techno, iar noaptea de stilul rareshist, putin mai agresiv. La after te linistesti cu dub-techno sau deep house, in the house.

underlondon_fest_3

photo George Popescu / Dee Plume

Dupa Cubecast te duci catre Underlodon, te iei dupa copiii indie din statia de tramvai de la Unirii, care se duc toti la Fabrica. La Fabrica, acelasi full, acelasi fum, acelasi aer irespirabil, dar multa buna dispozitie. Nu stii ce e pe scena, suna a rock, nu te pricepi, nu vrei sa te pricepi, auzi niste voci ce zic despre iubire. Multa veselie. Asia Carrera, care este indie, spune insa ca, mai tarziu, Robots in Disguise “au sosit direct din Londra, cu metroul, doua gagici cu atitudine si energie dintr-o bucata. N-avem noi din astea pe-aici. Desi Dee Plume si Sue Denim sunt pe la 30 de ani, tot au in ele stamina de teenagerite punkerite”. Asa a fost la Underlondon.

(more…)

Posted in cum a fost?, radio on November 14th, 2008 by fresh good minimal | 8 Comments

Cubecast 3.0 Launch Party

flyer_86

Posted in radio on November 13th, 2008 by de-dans | 1 Comments

Cubecast 3.0 – Home Is Where Your Hard Disk Is

Cubecast 3.0, radio online de minimal care emite atat audio cat si video, se relanseaza joi, la ora 19, cu Maresh la platane. Nou si minimal, ta naaaam!

Maresh November promo mix download

Ceva randat nu arata ca si cum ar fi real. De aceea, Atari si V s-au hotarat sa faca din Cubecast 3.0 o macheta reala. A fost gandit ca un club virtual, atat de minimal (55/55 de cm), incat nu incape in el nici macar DJ Small (desi unii ar avea dubii). Initial s-a pornit cu o macheta facuta in 15 minute, la misto, de plictiseala. Constructia machetei reale insa a durat doua luni, pentru ca asa e V, ambiental, de abia se misca. Peretii au fost tapetati cu componente vechi de calculator cu provenienta dubioasa, vopsite in alb intr-un proces destul de laborios, pentru ca s-au dat mai multe straturi. Totul s-a facut cu grija detaliilor de catre V, de la Vampiru, care de fapt doreste sa i se zica Mihai. Mihai nu vrea sa se stie ca macheta nu a fost facuta cu laserul.

 cubecast_3_environment_maquette

V a facut o poza machetei din fata si i-a dat un tocuh hiper realist. Dupa care a construit un mediu mult mai intuitiv decat inainte, mult mai calculatoristic. Acum nu mai stai sa cauti canapeaua pe care sa dai click ca sa intri in spatiul 3D, dai click direct pe un vinyl cu mai multe trackuri. Celelate piese te vor directiona catre blog, catre sectiunea de fotografii si cea de download. Totul este alb negru, coloreaza atmosfera numai pupitrul portocaliu si proiectiile lui Matei Apostolescu. Cica in viitor ne vor delecta privirea si alti artisti vizuali.

Pentru ca Atari si V sunt old school, Cubecast a trecut pe vinyl. Nu este insa acesta singurul motiv: soundul unei placii este mult mai detaliat, mult mai fin; discurile nu sunt ieftine, le alegi cu grija, le mixezi mai des, le cunosti mai bine si implicit le mixezi mai bine; si nu in ultimul rand, el al dracu de greu de mixat pe vinyl. Baietii nu sunt insa foarte drastici, pentru ca nu ar mai avea cine sa mixeze. Exceptii fac insa doar live act-urile si artistii care sunt realmente buni pe CD.

macheta

Foarte important, s-a schimbat engine-ul audio, de acum inainte se va auzi fiecare detaliu al vinylului, un lucru esential cand vine vorba despre muzica electronica. Daca inainte se incarca greu, acum se va incarca de patru ori mai repede, iar imaginea va fi foarte buna. Iar pentru cei cu conexiune proasta la net a fost incorporat un engine chior de winamp, astfel incat sa poti asculta fara a astepta sa vezi moaca DJ-ului.

Posted in radio on November 10th, 2008 by fresh good minimal | 2 Comments

Danish Invasion

Stefan & Mandrup, live stream now on cubecast.net

Posted in radio on July 7th, 2008 by de-dans | 0 Comments

Cabluri la Cubecast

djplanb

 

– Cablurile care ne-au mancat viata.
– Rau cu ele, rau fara ele.

– Fara cabluri n-ar mai fi lumina. Fara cabluri, viata n-ar mai avea sens.

– Gresit, viata avea sens si fara cabluri si are si acum, multumita wireless-ului.

cuproviderul

 

– Poti sa spui ca iubesti cablul?
– Da.
– Este un cablu mai important decat altul?
– Bineinteles, ca de exemplu astea low noise.
– Conteaza culoarea?
– Absolut.

odacablului

– De ce ai atat de multe cabluri?
– Strang tot, pentru ca imi place. In plus, vreau sa ma simt in siguranta, nu cumva sa raman in pana de vreun cablu.

Posted in radio on April 2nd, 2008 by fresh good minimal | 7 Comments

Search