Muse & Ellen Allien/Apparat

muse, prea emo, prea spectacol. rock-ul s-a transformat intr-o panarama comerciala exagerata. toti se vor grandiosi la pachet dar daca ii cauti la melodie sunt numa niste copii plangaciosi. nu m-a atins deloc, m-am uitat mai mult la luminite.

foto: Victor Stan

la session, ellen allien si apparat au cantat in jur de o ora. a fost live, cateva piese de pe album care s-au auzit cam prost. cam putin, cam prost, nu prea iese cand tragi linie. macar daca incepeau la 12.30, cantau pana la 1.30 si ne vedeam si noi de treaba dupa. asa am fost obligati sa il ascultam pe cezere iar (desi nu era pe afis) ore si ore. iar cand czr pune muzica orele sunt ceva foarte lung. toata lumea in jur se intreba cand iese dracului. stim ca un live nu poa sa tina mai mult de ora jumate dar nu faci o petrecere numai cu un live. si nu il pui pe czr in rest. nu numai slab, asta s-a mai vazut, ci enervant, deranjant, dezamagitor. mai bine mergeam la ciocolata.
freshgoodminimal zice ca ellen a facut playback. cred ca si apparat, ca sa nu fie mai prejos, avea laptopu inchis si dadea la oha din butoane.

si totusi, un weekend minunat.

Posted in de-dans on October 8th, 2007 by de-dans | 1 Comments

DJ Thornado, un iubitor de gaini

Forward Agency si-a scos Djii la treaba. Weekendul trecut, nu mai putin de 15 muzicanti au militat la Martin, care cu placi, care cu CD-uri, ca sa spuna lumea stop torturii animalelor. Pe peretii clubului au fost atarnate fotografii cu baietii din Buzau, care au jucat de curand fotbal, intr-o scara de bloc, cu o pisica. Impresionati, peste 500 de clubberi si-au dat adresa de e-mail, pentru a se alatura celor ce doresc infiintarea Politiei Animalelor.
Printre ei, si DJ Thornado.

 

thornado

– Cine te-a invitat sa pui muzica la aceasta petrecere?
– Mr. Bozgo, capo de tuti capii de la Fwd.
– Ce ti-a spus?
– Ca vrea sa militam pentru animalute, sa facem o petie. Iar eu cum sunt un mare iubitor de animale, n-am stat pe ganduri.
– Ce animale iubesti?
– In primul rand pisici, iar apoi gaini. Serios.
– Ce iti place la gaini?
– Sunt niste animale dragute cu care mi-am petrecut eu copilaria. Serios.
– Ce faceai cu gainile in copilarie?
– Ma jucam cu ele, le puneam sa inoate…dormeam cu ele!
– In cotet?
– Cateodata da!
– Iti place gainatul?
– Nu in mod special, dar cica aduce noroc.
– Iti pui in san?
– Nu, pentru san folosim altceva.
– Ce admiri la o gaina?
– Nimic. E doar simpatica.
– Mai ca iti vine sa o iei in brate.
– Da.

– Cate petitii s-au strans?
– Vreo 500.
– O baza de date cu clubberi.
– Vreau sa cred ca e pe bune toata treaba!
– Pentru ce militeaza treaba?
– Pentru infiintarea politiei animalelor, bineinteles.
– Nota 10! Cati DJj ati fost?
– Atat de multi, incat n-am mai apucat sa pun muzica.
– Nota 4! Ce i-ai face tu unui om care a torturat un animal?
– Exact ce i-a facut si el animalului.
– Ce crezi ca ar trebui sa pateasca oamenii care omoara gaini si apoi le mananca?

No answer.

Posted in interviu on October 6th, 2007 by fresh good minimal | 0 Comments

weekend warrior

muse. numai pe last.fm, acolo unde un eveniment mare pe zona dance (bine, nu tiesto) are 30 de attendees, muse deja are 347 attendees. like wow, this is going to be big. iar iese toata lumea “de casa”.
ellen allien si apparat. pacat ca nu mai e la kristal ci la session. se potriveau mult mai bine dincolo. sa speram ca sessionul si-a rezolvat cate ceva din probleme, in special alea cu sunetul. degeaba te lauzi ca ai super sistem daca la fiecare petrecere “nu e bine reglat” (sa nu se imbolnaveasca iar mama baiatului de la sunet, s-a mai vazut). i-am vazut acum 2 ani la benicassim si fac un show exploziv, apparat e mult mai agresiv live decat pe album iar ellen e o diva.

le: nu vor face live dupa orchestra of bubbles ci dj set. asta schimba cate ceva. in primul rand pentru ca apparat nu am auzit sa faca dj-seturi deci cred ca se vor intersecta cumva el live si doamna la platane si, sper, ceva voce. kinky.

vineri singura chestie pentru care as iesi din casa ar fi afterul de la kado cu jay bliss si maresh. mai rar asa line-up la un after. da imi e frica de kado care are toate datele sa fie foarte prost, super cocalareala si as pune prinsoare ca asa e. sa ne zica si noua cine a fost. pana atunci ma eschivez si nu ajung. ca la nagual, alt loc scary din proiect.

intrarea la morales e 50 pentru baieti si 30 pentru fete. haha.. fete, fete, fete, fete.

Posted in weekend warrior on October 5th, 2007 by de-dans | 3 Comments

REMINDER

La Session, sambata, un sistem tehnic va transforma o formă de energie în alta.

Ellen Allien si Apparat – wireless, dar cu priza.

Posted in art.ist on October 4th, 2007 by fresh good minimal | 6 Comments

heidi @ studio martin

Posted in de-dans on October 3rd, 2007 by de-dans | 1 Comments

guardian on minimal

Techno music has been pared down to create the super-trendy ‘minimal’ sound sweeping out of Berlin. Alex Macpherson meets the DJs spreading the new dance gospel

[…]it is no coincidence that postcommunist Berlin has become the scene’s hub, or that Villalobos pinpoints Romania as the country most likely to produce the next generation of techno leaders. Hedonistic freedom will always hold special significance for those who have known the absolute lack of any freedom.”

Space Exploration

Posted in academia, de-dans on October 2nd, 2007 by de-dans | 5 Comments

kompakt showcase & kid606

kompakt showcase @ preoteasa

photo: Victor Stan

de fapt, preoteasa nu goneste pe nimeni. celelalte cluburi, martin, kristal si restul si-au creat un public care vine la orice eveniment din spirit de trupa. petrecerea conteaza, nu muzica, te duci unde stii ca se duc oamenii tai. oricum ne facem praf si nu mai conteaza. cine ajunge la preoteasa ajunge pentru ca vrea sa fie acolo, pentru ca nu locul e important ci evenimetul. in felul asta, orice loc iesit din reteaua mainstream reuseste sa stranga un public mult mai misto. si s-a vazut asta din plin vineri noapte. pacat ca locul arata foarte prost. unde e cina, cui nu ii e dor de cina?
revenind: muzica exceptionala, kompakt style, invitatii pusi pe panarama, public la fel. still: robag wruhme cantand la trompeta cu o sticla de absolut si reinhard voight batandu-l la fund cu un prosop. plus ca muzica a evoluat exact cum trebuia, fluid si ascendent cu atari, clar si agresiv cu voight (se aude mult mai bine un live decat un dj set, sunetele sunt mult mai clare, cand dai drumul unui ritm, ii dai drumul, nu intri cu el pe sestache), atipica, de la grea la prea frumoasa, cu wighnomy brothers. eclectic, cu o gramada de influente, fara purisme, frici sau incordari, ca de la niste oameni seriosi, trecuti prin multe. plus absolutu’ baut mai ceva ca noze.
prin public: kid606(arene) si J Saintil(embrio). kid606, foarte prietenos cu toata lumea a si dat si un interviu in care a explicat de ce nu ii place ce aude (desi s-a mutat de curand la berlin. inca unu). asteptam transcrierea.

setul aici

kid606 @ arene

video: miron ghiu 

 

la arene vorba vine, de fapt cortul in care a avut loc concertul cuprindea numai scena de la arenele romane cu dj-ul intors inspre spate si cu toti participantii grupati pe scena. daca ieseai afara aveai arenele romane goale si cateva palcuri de oameni relaxati pe scaune. “frate, asta e locul cu cel mai mare backstage din lume”. mic, mic dar oricum rezonabil pentru cati se stransesera. un fel de concert, nu o petrecere. la kid606 jumatate din cei prezenti au iesit afara si au reintrat dupa ce a terminat. am prins ceva din gojira, maleabil ca de obicei si terminandu-si setul cu killing in the name of, deja cel mai rulat come-back al verii.
kid606 a fost fenomenal daca gusti latura extrema a agresivitatii sonore. a trecut printr-o gramada de ritmuri, techno, dubstep, dnb, toate duse la un bpm extrem. x-core. agresivitatea e ca drogul, vorba aia, odata ce o iei pe calea asta, vrei tot mai mult. cu cat e mai agresiv, cu atat iti doresti sa o duca mai departe. daca tot ai inceput o treaba, du-o pana la capat. si a dus-o. un terorist de la ipecac. pe youtube, la un filmulet cu patton in concert cu fennesz, cineva comenta: “ok, so now he’s completely crazy”. valabil si aici. la bpm-ul ala destul de greu de dansat, numai cateva fete mai curajoase si entuziaste. s-a remarcat din nou greutatea cu care se danseaza techno cu miscari de dnb. bine, si invers e la fel de greu. poate de-aia multi au iesit si au revenit la djahz care a terminat de-a dreptul disco. de la terrorcore la disco in numai trei ore, asta da experienta.
observatie contestabila: dnb-ul e o muzica foarte feminina. asta vine din stilul unduitor de dans mult mai potrivit gagicilor si explica de ce la petrecerile dnb sunt cele mai misto fete. astept contestatii.
replica serii: “abea astept sa moara minimalul si eu sa dansez pe mormantul lui”

setul aici

Posted in de-dans on October 1st, 2007 by de-dans | 2 Comments

Search